• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Aparaty fotograficzne w smartfonach

Aparaty fotograficzne w smartfonach

Aparaty w smartfonach

Aparaty cyfrowe spełniają ważną funkcję we współczesnym świecie, cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Nietrudno zauważyć, że w drugim przypadku oczekiwania względem funkcjonalności są znacznie mniejsze, a co za tym idzie, często wystarczą aparaty stanowiące integralny element smartfonów.

We współczesnym świecie aparat cyfrowy to nie tylko dodatek do telefonu, ale ważny sprzęt fotograficzny. Aparaty zamontowane w topowych smartfonach dorównują pod względem jakość zdjęć dobrym kompaktom.

Niepodważalną zaletą smartfonów jest to, że zawsze znajdują się pod ręką, można je schować w kieszeni lub torebce, a co ważniejsze, są lekkie. Zdjęcia wykonywane za pomocą smartfonów można bez problemu udostępniać na portalach społecznościowych, a także zmieniać i poprawiać za pomocą wielu aplikacji internetowych.

Wśród zalet wymienić należy duży, wygodny ekran dotykowy oraz możliwość skorzystania z aplikacji poprawiających jakość zdjęcia, co oznacza, że nie ma konieczności korzystania z wbudowanych narzędzi.

Większość aparatów wbudowanych w smartfony posiada niewielką matrycę, niekiedy porównywalną z prostymi aparatami kompaktowymi, choć zdarzają się rozwiązania z większymi sensorami.

Wybierając smartfon z uwzględnieniem wykonywania zdjęć, warto zdecydować się na model, który umożliwia fotografowanie wieczorem lub zaciemnionych pomieszczeniach.

Bezkorpusowce - gdy smartfon nie wystarcza

Od niedawna na rynku dostępne są także bezkorpusowce, czyli aparaty cyfrowe, które wymagają współpracy smartfona. Przedmiotowe urządzenia mobilne służą przede wszystkim jako dobrej jakości wyświetlacze, pozwalają kontrolować ustawienia oraz wykonywać mobilną obróbkę zdjęć i udostępniać je w sieci.

Bezkorpusowiec łączy się ze smartfonem zazwyczaj w sposób bezprzewodowy (za pomocą Wi-Fi), istnieje również możliwość przyczepienia aparatu za pomocą zdjęcia​klipsa. Bezkorpusowce pod względem wizualnym przypominają moduły składające się z samego obiektywu, choć w rzeczywistości posiadają także światłoczułe matryce i procesory.

Aparaty średnioformatowe - do profesjonalnego studio

Najdroższą konstrukcją, stworzoną głównie z myślą o profesjonalistach, są aparaty średnioformatowe. Cena niektórych modeli wynosi ponad 100 tys. zł. Urządzenia te stosowane są w studiach i umożliwiają wykonywanie doskonałej jakości, bardzo szczegółowych fotografii. Matryce w aparatach średnioformatowych posiadają bardzo wysoką rozdzielczość (na przykład 40 lub 60 Mpix), co bez wątpienia przekłada się na bardzo wysoką jakość zdjęć.

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj