• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Czym się kierować przy zakupie aparatu?

Czym się kierować przy zakupie aparatu?

Zakup aparatu to spory wydatek, dlatego warto go przemyśleć również pod kątem funkcji, jakie będą ci potrzebne. Na co zwracać uwagę?

Stabilizacja obrazu

Jeśli chcesz mieć stabilny obraz, czyli nieporuszone zdjęcia, ta funkcja jest niezbędna. Zwłaszcza podczas wykonywania zdjęć na co dzień, głównie w przypadku korzystania z długich ogniskowych. Przydaje się również w trybie wideo, który posiadają aparaty różnych modeli. Większość cyfrówek posiada stabilizację, wbudowaną w obiektyw, ale niektóre modele mają ją w korpusie, wbudowaną w matrycę. To rozwiązanie ma sporo plusów, w przypadku aparatu z wymienną optyką nie ma konieczności inwestowania w obiektywy ze stabilizacją. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, dlatego zwróć uwagę na podaną w parametrach skuteczność (bywa, że producenci nie podają tego parametru).

Do czego przyda się wizjer?

Niektóre aparaty posiadają takowy element. Znacznie ułatwia on kadrowanie np. w warunkach silnego nasłonecznienia, gdy na ekranie LCD prawie nic nie widać z powodu odblasków. Lustrzanki są wyposażone w optyczne wizjery (to główny podgląd w tych aparatach), bezlusterkowce i aparaty kompaktowe mają raczej wizjery elektroniczne. Warto jednak zwrócić uwagę na rozdzielczość, rozmiar czy powiększenie oraz pokrycie kadru przez wizjer. Większość niedużych kompaktów nie posiada jednak żadnego wizjera, jedyny podgląd obrazu to ekran LCD na tylnej ściance.

Jak szybko i dobrze ustawić ostrość?

Do tego przydaje się autofokus. Od tego mechanizmu zależy, czy zdjęcie, które wykonasz będzie ostre. Aparaty cyfrowe korzystają z różnych technologii ustawiania aparat ostrość​ostrości. Kompakty zazwyczaj mają detekcję kontrastu na matrycy, a lustrzanki używają szybkiej metody detekcji fazy. Bywają modele aparatów, które wykorzystują obie metody naraz - nazywane jest to wówczas hybrydowym autofokusem. Detekcja kontrastu to stosunkowo powolna metoda, ale systemy AF w niektórych zaawansowanych kompaktach wspomagane są przez algorytmy, poprawiające szybkość działania. Zaletą pomiaru kontrastu na matrycy jest dokładność. Detekcja fazy, występująca w lustrzankach to metoda szybsza, ale mniej dokładna. System hybrydowy łączy zalety obu rozwiązań, pozwalając skutecznie śledzić obiekty w ruchu i daje lepsze efekty podczas filmowania. Pomocne są takie funkcje, jak wykrywanie twarzy i oczu oraz tryb śledzenia AF. W lustrzankach ogromne znaczenie ma liczba punktów autofokusu. O powyższych informacjach możesz porozmawiać przed zakupem z fotografem lub też pracownikiem sklepu, do którego się wybierzesz.

 

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj