• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Podstawowe typy aparatów fotograficznych

Podstawowe typy aparatów fotograficznych

Cyfrówki, czyli superzoomy i megazoomy

Superzoomy cechują się większą kompaktowością i mniejszymi zakresami ogniskowych niż megazoomy, jednak zarówno pierwsze jak i drugie oferują imponujący kąt widzenia. Wybierając superzoom można oczekiwać bardzo dobrej jakości fotografii, jednocześnie mając aparat możliwy do schowania, bardziej mobilny i wygodniejszy. Z kolei megazoony i ultrazoomy wyglądają niemal jak lustrzanki. To solidny sprzęt dla osób, które wiedzą już co nieco o fotografii i chciałyby cieszyć się jeszcze większymi możliwościami. Ich duże, stabilizowane obiektywy wymagają nieco zręczności, choć wbudowany uchwyt dla dłoni poprawia jakość użytkowania. Droższe modele posiadają wizjer elektroniczny EVF i bywają nazywane „bridge” lub „hybrydami” - aparatami pośrednimi pomiędzy lustrzanką i cyfrówką.

Bezlusterkowce z opcją wymiany optyki

To niewielkie aparaty, nazywane kompaktami z wymienną optyką. Mają spore możliwości, często niewiele ustępujące lustrzankom. Ich spore matryce światłoczułe przekładają się na dobre efekty fotografowania. To, co różni je od lustrzanek to brak wizjera optycznego oraz lustra – to właśnie dlatego są o wiele mniejsze. Do niektórych modeli można dokupić i zamontować wizjer elektroniczny. Najlepiej sprawdzają się tu obiektywy typu „pancake”, które mają płaską konstrukcję i nie powiększają niepotrzebnie urządzenia. Mimo swojego niepozornego wyglądu, bezlusterkowce z wymienną optyką często służą profesjonalistom podczas wyjazdów czy fotografowania w trudniejszych warunkach. Istnieje możliwość użycia w nich optyki z lustrzanek, jednak najczęściej wymaga to zastosowania specjalnej przejściówki. Oferty promocyjne na bezlusterkowce oraz inne typy aparatów znajdziesz na https://www.promoceny.pl/towar/szukaj/foto-hifi/

Profesjonalne lustrzanki

We wnętrzu lustrzanki znajduje się niewielkie lustro. Dzięki niemu wizjer przekazuje rzeczywisty podgląd obrazu, pochodzący prosto z obiektywu. Lustrzanki to bezlusterkowce​sprzęt wymagający, zawsze wyposażony w wymienną optykę. System autofokusu opiera się na detekcji fazy – oznacza to ni mniej, ni więcej jak tylko możliwość bardzo szybkiego ustawienia ostrości. To bardzo istotne na przykład przy fotografowaniu poruszających się obiektów. Istnieje jednak także system Live Viev, który spowalnia ustawianie ostrości na rzecz jakości tego procesu. Jest to podgląd na żywo na ekranie LCD, który powstaje dzięki procesowi detekcji kontrastu na matrycy. Matryce w lustrzankach mają zwykle format Cztery Trzecie, APS-C lub FF, wymienione od mniej do najbardziej zaawansowanych. Każdy fotograf, który lubi i często robi zdjęcia w trudnych oświetleniowo warunkach, powinien przemyśleć zakup lustrzanki. Większość tego typu aparatów ma bardzo duże gabaryty i sporo waży.

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj