• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Smartfon czy cyfrówka – czym robić zdjęcia?

Smartfon czy cyfrówka – czym robić zdjęcia?

Przed erą smartfonów cyfrówki, czyli niewielkie aparaty kompaktowe, były najlepszym zakupem dla każdego fotografa – amatora. Ich niewielkie rozmiary pozwalały na zabranie ze sobą aparatu niemal wszędzie i szybkie uwiecznienie każdej ciekawej czy ważnej chwili. Dziś to smartfony przejęły funkcję codziennego asystenta wielu zadań – można ich używać zamiast odtwarzacza muzyki, kalendarza, a także aparatu fotograficznego – tym bardziej, że jakość robionych za ich pomocą zdjęć nie odbiega od jakości tanich aparatów kompaktowych. Jak zdecydować, czy lepszym wyjściem dla mas będzie fotografowanie smartfonem, czy zachowanie małej cyfrówki? Oto kilka rad.

Gabaryty urządzenia

Siłą smartfonów jest ich niewielki rozmiar i wielofunkcyjność. Aparat kompaktowy, choć sam w sobie niewielki, oznacza kolejne urządzenie, które trzeba ze sobą nosić. Nie umożliwi także niczego poza robieniem zdjęć, w przeciwieństwie do smartfona, który oprócz aparatu jest także telefonem, komputerem i planerem. Jeśli koniecznie zależy nam na zabraniu dodatkowego aparatu, warto rozważyć nowoczesne, małe urządzenie, na przykład Nikon Coolpix.

Obróbka zdjęć po ich wykonaniu

Zrobienie zdjęcia to dopiero początek. Używając aparatu kompaktowego trzeba liczyć się z koniecznością zgrania zdjęć na dysk (najczęściej po powrocie z wyjazdu do domu), wybrania najlepszych i ewentualnej obróbki w programie graficznym jeszcze przed ich opublikowaniem czy pokazaniem znajomym. W kwestii szybkości i łatwości tego procesu smartfony zyskują bezkonkurencyjną przewagę. Nowoczesne smartfony są wyposażone w możliwość prostej, intuicyjnej obróbki bezpośrednio w pamięci urządzenia, za ich pomocą można też w ciągu kilku sekund udostępnić zdjęcie wprost na portal społecznościowy czy do galerii. ​Do ich zalet można też zaliczyć dobrej jakości, duże wyświetlacze, dające o wiele lepszy ogląd na efekt, niż mały wyświetlacz cyfrówki. Coraz częściej producenci aparatów przewidują w nich moduły Wi-fi, które pozwalają bezprzewodowo przesłać zdjęcia na smartfon, a także możliwość opatrzenia zdjęcia miejscem wykonania – tak zwane geotagi.

Jak długo pracuje urządzenie?

Z dotychczasowych zestawień wynika jednoznaczna przewaga smartfonów nad tradycyjnymi już, małymi aparatami kompaktowymi. Istnieje jednak przynajmniej jedno pole, na którym smartfony cyfrówkom ustępują. To czas pracy urządzenia. Telefon, który pozwala jednocześnie wykonywać mnóstwo czynności, nie jest w stanie wytrzymać wielu godzin nieustannej pracy. Można oczywiście pomóc sobie urządzeniami takimi, jak powerbanki. Jednak podczas wyjazdu w miejsce pozbawione nieustannego dostępu do prądu żaden smartfon nie zastąpi cyfrówki.

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj