• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Aparat fotograficzny w prezencie dla dziecka

Aparat fotograficzny w prezencie dla dziecka

Dziecięce zabawy stają się czasami początkiem wielkiej pasji. Dzieci często interesują się robieniem zdjęć, dobieraniem ciekawego kadru, tworzeniem okazji, by zrobić najładniejszą fotografię. Niektóre z nich szybko stracą zainteresowanie, innym będzie ono towarzyszyło przez lata. Niewiele jest w życiu kwestii istotniejszych niż pasja, dlatego warto pomóc dziecku ją rozwinąć, kupując mu aparat. Na co zdecydować się na początek, by stworzyć możliwości, ale nie przepłacić?

Jak wybrać aparat?

Warto zacząć od zastanowienia się, komu będzie służył kupiony sprzęt – dziecku czy całej rodzinie? Jeśli dziecko jest małe, ma jeszcze niewielkie manualne zdolności i zdarza mu się przez przypadek coś zniszczyć, lepiej nie inwestować w bardzo drogi sprzęt. Nikt nie rozwinie swoich umiejętności i zainteresowań, jeśli będzie musiał robić to tylko pod czujnym okiem rodzica. Dobrą wskazówką może być rodzaj fotografii, jakie dziecko wykonuje najchętniej – czy kieruje obiektyw na zwierzęta, ludzi, krajobrazy? To wszystko pomoże wybrać parametry aparatu oraz dobrać model do budżetu, jakim rodzice dysponują.

Okazja czy bez okazji?

Zakup aparatu fotograficznego dla dziecka dobrze jest solidnie przemyśleć, a pośpiech to zawsze kiepski doradca. Dlatego warto już na miesiąc czy dwa przed nadchodzącą okazją rozejrzeć się za odpowiednim modelem. Pierwsza Komunia lub urodziny stwarzają dobre okoliczności do wręczenia pierwszego, nowego aparatu, choć taki prezent można zrobić też bez okazji, aby podkreślić poparcie i szacunek dla pasji dziecka. W tym przypadku na miejscu będzie zakup dobrego, używanego aparatu.

Typ aparatu

Lustrzanki cieszą się opinią najlepszych aparatów fotograficznych. Nie zawsze tak jest – często ustępują droższym cyfrówkom, w dodatku są bardzo delikatne, lepiej więc nie powierzać ich małym dzieciom. Lustrzanki są ciężkie i posiadają wymienną optykę – łatwo jest je zabrudzić, uszkodzić, zanieczyścić wnętrze aparat​drobinkami piasku czy kurzu. Starsze, odpowiedzialne dzieci, które mocno zainteresowały się już fotografią z łatwością poradzą sobie z lustrzanką.

Warto również zwrócić uwagę na aparaty – zabawki i unikać ich, jeśli dziecko ma więcej niż 4 lata i chciałoby zgłębić tajniki fotografii, zamiast jedynie się bawić. Takie zabawkowe aparaty udają zwykle prawdziwe, choć ich obudowy mają bajkowe, „dostosowane do gustu dziecka” wzory. Niestety, jakość wykonywanych przez nie zdjęć jest bardzo marna, nie posiadają też wielu funkcji. Matryca nie przekracza rozdzielczości 1-2 Mpix, a na ekranie LCD niewiele widać.

Dodatki do sprzętu

Co warto kupić z aparatem, zamiast dokupować później? Z pewnością kartę pamięci o odpowiedniej pojemności. Niezbędna będzie dobrana torba fotograficzna, a w wielu przypadkach jakość fotografowania znacznie podnosi statyw.

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj