• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Jak kupić aparat fotograficzny?

Jak kupić aparat fotograficzny?

Większość osób podczas zakupu aparatu kieruje się promocją lub bezzasadnymi argumentami. Ciężka, trudna w obsłudze lustrzanka sprawdzi się w przypadku profesjonalisty, ale nie amatora, lepiej wybrać sprzęt o niższych parametrach, ale łatwiejszy w obsłudze – zapewni to komfort użytkowania i dobrej jakości zdjęcia.

Ile zapłacić za aparat?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów aparatów, różnice dotyczą przede wszystkim funkcjonalności i ceny.

Dla wielu kupujących kwestią priorytetową jest cena urządzenia, a dokładniej indywidualne możliwości budżetowe. W dalszej kolejności znajdują się funkcje, jakie posiada konkretny model oraz wyposażenie cyfrówek.

Aparat fotograficzny można kupić już za 300 zł, są też takie za 3000 zł, a nawet więcej. Zakłada się, że im więcej funkcji, tym lepsza jakość zdjęć. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku ważne są także indywidualne umiejętności.

Kupując aparat warto rozważyć wybór starszego modelu (np. ubiegłorocznego), który posiada wiele przydatnych funkcji, a przy tym jest znacznie tańszy niż w momencie wejścia na rynek. Dobrego sprzętu warto także szukać wśród używanych cyfrówek.

Zakup aparatu to dopiero początek przyjemności, konieczne jest dokupienie niezbędnych akcesoriów, m.in. karty pamięci czy pokrowca, a w przypadku lustrzanek i bezlusterkowców niezbędne są również obiektywy oraz ewentualne zewnętrzne lampy błyskowe.

Dla kogo konkretny aparat?

Przed zakupem aparatu dobrze jest ocenić jego docelowe przeznaczenie, czyli to w jakim celu i w jakich warunkach będzie wykorzystywany. Inny aparat sprawdzi się w przypadku profesjonalisty, a inny jeśli będzie go używał amator. Jeśli jest to amator, który zamierza rozwijać swoje umiejętności, powinien zdecydować się na kompakt z manualnymi trybami albo bezlusterkowiec. Natomiast w sytuacji, gdy aparat będzie używany sporadycznie, a użytkownik nie ma dużych wymagań, lepiej zainteresować się dobrym smartfonem, który zastąpi cyfrówkę.

Dla miłośników przyrody najlepsze są modele z dobrym zoomem i trybem makro, natomiast podczas wędrówek czy ekstremalnych wypraw sprawdzi się aparat z lustrzanka​dodatkowym wzmocnieniem, wodoodporny i wyposażony w GPS.

Czy megapiksele mają znaczenie?

Dla przeciętnego użytkownika liczba megapixeli nie ma większego znaczenia, aby wykonać nawet sporą odbitkę wystarczy nie więcej niż 10 Mpx. Liczba megapikseli wpływa na szczegółowość obrazu, należy jednak pamiętać, że ważniejszą kwestią jest jakość optyki, która w przypadku tańszych aparatów jest słaba lub przeciętna. Zdecydowanie ważniejsza jest fizyczna wielkość matrycy – im większa matryca, tym lepsze zdjęcia.

Duże matryce posiadają lustrzanki, bezlusterkowce oraz zaawansowane aparaty kompaktowe.

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj