• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Kupno aparatu fotograficznego – inne aspekty

Kupno aparatu fotograficznego – inne aspekty

Obiektyw z zoomem

Przeglądając opisy aparatów z obiektywami zoom, można znaleźć parametr obejmujący krotność zoom (np. 5x lub 30x) – ogólnie rzecz ujmując, jest to informacja o ile można zwiększyć ogniskową. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę na wartości ogniskowej, szczególnie ważny jest szeroki kąt (np. 22 lub 24 mm) – im szerszy, tym więcej otoczenia obejmuje w kadrze.

Ważnym czynnikiem jest także długa ogniskowa, którą można porównać z lunetą – przybliża obraz odległych motywów.

Obecnie można znaleźć aparaty kompaktowe, które posiadają ponad 80-krotne zbliżenie optyczne, są to tzw. megazoomy, do których należy m.in. Nikon P900. Za ich pomocą można sfotografować nawet elementy widoczne na powierzchni Księżyca.

Należy jednak podkreślić, że – w myśl powiedzenia coś za coś – duża ogniskowa oznacza niższą jakość optyki.

W praktyce oznacza to, że każdy obiektyw zoom stanowi pewien kompromis, czyli uniwersalność uzyskiwana kosztem jakości.

Fotografowie, dla których priorytetem jest jakość, najczęściej używają obiektywów stałoogniskowych. Warto tao także pamiętać, że duże ogniskowe wymagają wysokoczułej matrycy i jasnego obiektywu lub dobrego podparcia lub bardzo wydajnej stabilizacji.

Jasna optyka nie tylko na trudne warunki

Osoby, które dysponują odpowiednim budżetem, powinny wybierać aparaty z jasnym obiektywem – rozwiązanie to pozwoli na bezproblemowe fotografowanie w warunkach trudnych oświetleniowo – przede wszystkim minimalizuje czas naświetlenia, dzięki czemu można uzyskać płytszą głębię ostrości (idealna alternatywa w przypadku portretów).

Na rynku można również znaleźć modele posiadające optykę o jasności f/1.8 i większej - warto pamiętać, że im mniejsza liczba, tym wyższa jakość.

W zakresie obiektywów najczęściej uwzględniana jest minimalna i maksymalna ogniskowa (np. f/1.8-2.8), wyjątek stanowią obiektywy posiadające stałe światło w całym zakresie ogniskowych – cecha ta charakteryzuje przede wszystkim drogie modele. Najlepiej zwracać uwagę na drugi parametr.

Dobry wyświetlacz

Jakość wyświetlacza umieszczanego w tylnej części aparatu w znaczny sposób wpływa na komfort fotografowania, przeglądanie wykonanych zdjęć, a nawet optyka​wybieranie funkcji z menu.

Wybierając aparat cyfrowy warto zwrócić uwagę na przekątną i rozdzielczość ekranu – im wyższe te parametry, tym większa szansa na optymalną ocenę ostrości motywu.

Dobrym rozwiązaniem są aparaty z wyświetlaczem o rozdzielczości nie mniejszej niż milion pikseli. Ważną cechą jest także możliwość regulowania jasności i koloru, obecność powłoki antyrefleksyjnej, kąty dobrego widzenia oraz możliwość odchylenia lub obrotu monitora w taki sposób, by możliwe było filmowanie lub fotografowanie z nietypowej perspektywy.

Dostępne są aparaty z dotykowym wyświetlaczem, ich zaletą jest przede wszystkim możliwość wykonywania ustawień za pomocą palca.

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj