Jeśli planujesz kręcić filmy
Tryb wideo w aparatach nie jest standardem. Ta funkcja jest wciąż rozwijana, w niektórych nowych modelach występuje nawet w standardzie 4K. W większości przypadków, jeśli nie planujesz wyświetlać filmów na dużym ekranie, wystarczy ci w zupełności Full HD, który obecnie jest standardem w aparatach. Zwróć uwagę na prędkość rejestracji - 60 kl./s da już ładny, płynny obraz. Bardziej zaawansowane modele mają podaną przepływność w Mb/s - im oznaczenie jest wyższe, tym lepsza jakość obrazu. Zwróć też uwagę na kodek - parametr H.264 daje bardzo dobre wyniki, z kolei AVCHD mimo, że jest bardziej zaawansowany, może sprawiać problemy przy edycji lub odtwarzaniu filmu na innych urządzeniach. Najmniej poleca się kodek Motion JPEG. Inne przydane funkcje dla miłośników wideo to dźwięk stereo, ciągły autofokus podczas filmowania, możliwość użycia zoomu oraz dobra stabilizacja obrazu. Jeśli chcesz robić tak zwany najazd, najwygodniejszy jest do tego elektryczny napęd zoom. Bywają także aparaty, które pozwalają na zmianę parametrów naświetlania już w trakcie filmowania. Ta funkcja jednak bardziej przyda się zaawansowanym użytkownikom.
Tryb manualny czy automatyczny?
Nowoczesne aparaty mają liczne automatyczne tryby i funkcje, które ułatwiają fotografowanie nawet amatorom. Jednak niektóre cyfrówki wyposażono w tak inteligentne tryby, że dzięki nim nawet laik może osiągnąć świetne efekty. Bardzo przydatny jest na przykład tryb z inteligentnym wyborem sceny oraz programy tematyczne, ułatwiające obsługę aparatu w konkretnych sytuacjach. Jeśli ktoś podchodzi do tematu bardziej ambicjonalnie, ma możliwość kontrolowania czasu i przysłony, a więc manualne czy priorytetowe tryby fotografowania (P, A, S, M). Dla bardziej zaawansowanych użytkowników ważny będzie tryb zapisu RAW w jaki są wyposażone niektóre cyfrówki. Dlatego, że daje on więcej możliwości edycji fotografii. Zaawansowany fotograf bardzo ucieszy się z trybów użytkownika, które dają możliwość programowania według indywidualnych potrzeb. Z kolei osoby, lubiące zabawę ze zdjęciami będą zadowolone z ciekawych efektów trybów kreatywnych.
Lampa błyskowa
To element aparatu, który pomaga doświetlić motyw na pierwszym planie, albo rozświetlić ciemne wnętrze. Gwarantuje dobrą jakość ujęcia nawet w niekorzystnych warunkach. Zwróć uwagę na jej moc oraz umiejscowienie. Lampa, która jest chowana w korpus i którą można podnieść wyżej, zwykle oferuje lepsze efekty, ponieważ oświetla motyw nieco z góry. Profesjonalista wybierze aparat z tzw. gorącą stopką do mocowania mocniejszego światła.