• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Lustrzanka czy kompakt? Cz. I

Lustrzanka czy kompakt? Cz. I

Sporo osób twierdzi, że najlepszy aparat to lustrzanka. Opinie te potwierdzają profesjonaliści, którzy również chętnie korzystają z takiego sprzętu twierdząc, że jest bardziej odporny na trudy pracy, szybki i niezawodny. Obecnie lustrzankę z obiektywem można kupić taniej, niż amatorski aparat kompaktowy. Dlatego często po ten typ sięgają amatorzy, którzy później narzekają na obsługę aparatu. Każda z opcji ma swoje wady i zalety, dochodzą do nich jeszcze modele bezlusterkowe. Jakość zdjęć zależy głównie od matrycy światłoczułej w aparacie, zwłaszcza rozmiaru pikseli na niej. Im większe piksele, tym lepsza jakość obrazu oraz wyższa czułość na światło. Aparaty cyfrowe mają różne rozmiary matryc, największe posiadają lustrzanki i większość bezlusterkowców. Jeśli wolisz kupić aparat kompaktowy, zwróć uwagę na modele z matrycami typu BSI CMOS - są one bardziej czułe na światło.

Uniwersalny model z dużym zoomem

Jeśli interesuje cię uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się w codziennej fotografii, jak również podczas podróży, wybierz aparat kompaktowy z dużym zakresem ogniskowych - na przykład ultrazoom. Model szerokokątny nadaje się do fotografowania wnętrz, architektury czy widoków nawet, gdy motyw znajduje się daleko. Aparaty z wymienną optyką nie oferują takiej uniwersalności, dlatego użytkownicy lustrzanek i bezlusterkowców najczęściej kupują kilka różnych obiektywów i akcesoriów.

Rozmyte tło na portrecie

Dla niektórych to atut - ostry portret z bliska a w tle rozmyty krajobraz. Efekt rozmycia, czyli niewielkiej głębi ostrości można uzyskać korzystając z aparatu o dużej matrycy i z jasnym obiektywem. Jeśli więc potrzebujesz aparat do fotografii portretowej, zainwestuj w lustrzankę lub bezlusterkowca oraz odpowiedni obiektyw.

Niewielki rozmiar i dyskrecja

Nie lubisz nosić ze sobą sporego aparatu? Korzystaj z tego, który masz w smartfonie. Albo kup nieduży aparat kompaktowy. Smarfony, kompakty i bezlusterkowce kompakt​są o wiele bardziej dyskretne, mogą wykonywać zdjęcie całkowicie bezgłośnie, korzystając z migawki elektronicznej. Lustrzanki do cichych nie należą, głośny odgłos wydaje opadające wewnątrz korpusu lustro.

Fotografia makro

Marzysz o fotkach makro? Niestety, lustrzanka z podstawowym obiektywem nie nadaje się do takiego typu fotografii. Zwykły obiektyw nie będzie w stanie uzyskać dużego powiększenia, nawet gdy wybierzesz tryb makro. Do tego jest potrzebny specjalny obiektyw lub dodatkowe akcesoria. Nie chcesz inwestować w dodatkowe obiektywy i akcesoria? Wybierz aparat kompaktowy z dobrym trybem makro.

 

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj