• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec?

Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec?

Wybór nie jest łatwy. Lustrzanki z dodatkami jak mocniejsza konstrukcja są bardzo drogie. Znacznie lepszym wyborem wydaje się aparat kompaktowy, który posiada wzmocnioną obudowę zabezpieczającą przed wodą. Można robić zdjęcia nawet pod wodą i to wszystko w mniejszych rozmiarach. To wygodne rozwiązanie, które docenia wielu profesjonalistów. Jeśli chodzi o aparaty bezlusterkowe, na polskim ruchu nie ma dużego wyboru.

Autofokus - szybka i ładna fotka

Jeśli zależy nam na szybkim ustawianiu ostrości, lustrzanka spełni nasze wymagania. Autofokus sprawdza się doskonale i bardzo sprawnie ustawia ostrość, nawet jeśli na cel obierzemy poruszający się obiekt. Skuteczność jego działania zależy oczywiście od konkretnego modelu. Tego typu rozwiązanie stosowane jest również w aparatach bezlusterkowych, a nawet w niektórych kompaktach.

Z wizjerem lub bez

Wizjer to opcja dla osób, którym nie wystarcza podgląd na ekranie. To sposób na oszczędzanie energii, a także na fotografie w słońcu, kiedy na ekranie trudno jest cokolwiek zobaczyć. Wizjery elektroniczne pojawiają się w niektórych aparatach kompaktowych, bezlusterkowych oraz lustrzankach. Wybór zależy od nas - w różnych modelach stosuje się inne rozwiązania. Mogą być to wizjery jako akcesorium lub optyczne.

Tryb wideo

Tryb nagrywania znajduje się w różnego rodzaju aparatach. W nowszych modelach zawsze jest opcja wideo, sęk jednak w tym, że filmy nie zawsze mają odpowiednią rozdzielczość. Warto zastanowić się nad tym przed zakupem sprzętu: czy będziemy używać go tylko do zdjęć, czy zależy nam również na dobrej jakości wideo? W aparatach kompaktowych mamy możliwość robienia ciekawych zbliżeń dzięki obiektywowi z silnikiem zoom. W sprzęcie z wymienną optyką obiektyw​konieczne jest dokupienie odpowiedniego obiektywu z opcją wideo.

Jak długo trzyma bateria?

Pod tym względem zdecydowanie wybija się lustrzanka. Zrobimy nią największą ilość zdjęć zanim konieczne będzie kolejne ładowanie. Długość pracy zależy od konkretnego modelu, jednak zazwyczaj możemy zrobić nawet do 1000 zdjęć. Wpływa na to spory akumulator oraz optyczny wizjer, który nie zużywa dużej ilości prądu. Oczywiście mniejszy akumulator oznacza znacznie krótszą pracę. W aparatach cyfrowych ekran LCD pochlania bardzo dużo energii, stąd niedługi czas pracy. Sposób pomiaru ostrości również ma duże znaczenie. Tak naprawdę im więcej mamy udogodnień, tym większe zapotrzebowanie. Czy to moduł GPS, czy opcja stabilizacji obrazu - przekłada się to na znacznie krótszą pracę. Wszystko zależy więc od tego, na czym najbardziej nam zależy. Chcemy mieć ciekawe "wspomagacza" w naszym sprzęcie, czy postawimy na energooszczędność?

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj