• Kreuj własną rzeczywistość!
  • kontakt@redfish.org.pl

Jaki aparat fotograficzny można kupić za kwotę do 5000 zł? Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych propozycji

Jaki aparat fotograficzny można kupić za kwotę do 5000 zł? Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych propozycji

Nie tak dawno przyjrzeliśmy się najtańszym aparatom, które warto rozważyć w 2023 roku. Z powodu przyjętego wtedy limitu cenowego, większość naszych propozycji dotyczyła sprzętu używanego. Dziś jednak sprawdzimy, czym warto się zainteresować mając do dyspozycji większą kwotę - założyliśmy, że będzie to 5000 złotych i interesować nas będzie raczej nowy sprzęt ze sklepu.

Czego możemy oczekiwać od aparatu fotograficznego w cenie do 5000 złotych?

Mając do dyspozycji 5000 złotych, mamy szeroki wybór zaawansowanych aparatów kompaktowych, lustrzanek APS-C (ale nie w podstawowym segmencie) oraz bezlusterkowców klasy średniej. Rozdzielczość matryc zazwyczaj oscyluje w przedziale 16-24 Mpix. W przypadku kompaktów, możemy wyróżnić trzy główne kategorie: superzoomy o dużym zakresie ogniskowych, zoomy z jasnymi obiektywami i stosunkowo dużymi matrycami, oraz kompakty APS-C, zazwyczaj wyposażone w wysokiej klasy stałoogniskowe obiektywy o dużej jasności. Jeśli chodzi o aparaty z wymienną optyką w tej klasie cenowej, zazwyczaj będą miały w zestawie podstawowy obiektyw z niewielkim zakresem ogniskowych i zmienną jasnością. Jednak czasami można znaleźć bogatsze zestawy, zawierające drugi obiektyw w komplecie lub obiektyw o większym zakresie ogniskowych. Jeśli uda nam się takie znaleźć w sklepie, warto postawić na taki zestaw, ponieważ znacznie zwiększa to uniwersalność sprzętu.

Najwyższej klasy kompakt z potężnym zoomem – Nikon Coolpix P1000

Mimo że nazywamy go "kompaktem", Nikon Coolpix P1000 nie jest mały - faktycznie, rozmiarami i wagą (1415 g) przewyższa niejednego bezlusterkowca. Jego duże gabaryty są wynikiem stabilizowanej optyki, której zakres ogniskowych sięga od ekwiwalentu 24 mm na szerokim końcu, aż do imponujących 3000 mm na dłuższym końcu. Aparat oferuje pełen zakres trybów, takich jak automatyczny, półautomatyczne A i S, manualny oraz tematyczne, w tym tryby specjalne do fotografii ptaków i księżyca.

Sensor użyty w P1000 ma rozmiar 1/2,3", o rozdzielczości 16 Mpix i jest wykonany w technologii BSI CMOS, co pozwala na przyzwoitą jakość obrazów. Zaawansowani użytkownicy mogą korzystać z trybu RAW do zapisu zdjęć i próbować wyciągnąć z niego więcej niż przy formacie JPG. Dla kogo jest Nikon Coolpix P1000? Jak wskazują tryby tematyczne na kole nastaw, jest idealny dla miłośników prostych form astrofotografii oraz amatorskiego fotografowania ptaków i dzikich zwierząt. Jednak aparat jest również bardzo wszechstronny, o ile zaakceptujemy jego wagę i rozmiary. Cena aparatu w sklepach wynosi około 4800 zł, co jest atrakcyjną ceną jak na zakres zoomu, jaki oferuje.

Ricoh GR IIIx to doskonały wybór wśród kompaktów w przedziale cenowym do 5000 zł

Ricoh GR IIIx to kontrastowy wybór w porównaniu do Nikona, jeśli chodzi o kompaktowość. Ten aparat ma niewielki korpus, który mieści stabilizowaną matrycę APS-C o rozdzielczości 24 Mpix. W komplecie znajduje się również obiektyw stałoogniskowy o ogniskowej 26,1 mm (ekwiwalent 40 mm) i jasności f/2.8, który można wysunąć. W położeniu złożonym aparat jest na tyle mały, że można go nosić w kieszeni kurtki, co czyni go idealnym narzędziem do fotografii ulicznej.

Ricoh GR IIIx nie jest tanim aparatem (cena sklepowa wynosi 4999 zł), ale jego przenośność, jakość obiektywu i wysoka jakość zdjęć rekompensują tę cenę. Jest to doskonała i poręczna alternatywa dla bezlusterkowców, szczególnie jeśli nie planujemy inwestować w dodatkowe obiektywy. Dla tych, którzy preferują szerszy kąt widzenia, istnieje również wariant GR III z obiektywem o ogniskowej 18,3 mm (ekwiwalent 28 mm).

Jakie aparaty warto wziąć pod uwagę, jeśli nasz budżet wynosi do 5000 zł?

Oto kilka aparatów fotograficznych do rozważenia w budżecie do 5000 zł:

  1. Panasonic Lumix G80 z obiektywem 12-60 mm - aparat z systemem micro 4/3, który oferuje rozbudowane możliwości, zwłaszcza dla miłośników fotografii i filmowania. Może być atrakcyjnym wyborem ze względu na jego funkcje i cenę, szczególnie jeśli znajdziemy go w niższej cenie, np. poniżej 2900 zł.
  2. Olympus E-M10 Mk 3 z obiektywem 14-40 mm - inny aparat z systemem micro 4/3, który również oferuje zaawansowane funkcje i jakość obrazu. Może być atrakcyjny dla osób, które cenią mniejszy rozmiar i wagę aparatów, oraz chcą korzystać z szerokiej gamy obiektywów dostępnych w tym systemie.
  3. Canon EOS M50 Mk 2 z obiektywem 15-45 mm - kompaktowy aparat z systemem Canon EF-M, który oferuje zaawansowane funkcje, ale jest również kompatybilny z obiektywami dla lustrzanek Canon EF dzięki adapterowi. Może być interesującą opcją, zwłaszcza jeśli nie przeszkadza nam nieco większy rozmiar aparatu. Warto jednak zauważyć, że Canon nie planuje dalszego rozwoju systemu EF-M, więc może to być ślepa uliczka w dłuższej perspektywie czasowej. Przy wyborze aparatu warto więc uwzględnić także perspektywę dalszego rozwoju systemu i dostępność obiektywów.

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i budżetu każdego fotografa. Przed zakupem zaleca się dokładne zbadanie specyfikacji i opinii innych użytkowników, a także przetestowanie aparatu osobiście, jeśli to możliwe, aby znaleźć najodpowiedniejszą opcję.

Udostępnij:

Polecamy

Przeczytaj